Sitemize HoşgeldinizBaşkanYatırım ve ProjelerimizİletişimFoto GaleriBasın
   

 

Beldemiz Hakkında

 

ÇAT KASABASININ COĞRAFİ DURUMU:

 

            Kasabamız Tokat İlinin doğusunda 24 km’lik uzaklıkta yer almaktadır. Merkez İlçeye bağlıdır. Kasabamızın doğusunda Ormandibi Kasabası,batıda Hanpınar Köyü,kuzeyinde Ahmetalan köyü,güneyde ise Semerci köyü ile çevrilidir. Adı geçen köylerle yol bağlantısı vardır. Kasabanın Tokat iline bağlantısı patika yol olarakta vardır. Asıl kasaba yolu asfalt yoldur. Köyün ulaşımı Belediye otobüsü,özel taksi ve Minibüsler ve traktörlerle ulaşım sağlanmaktadır.

 

FİZİKİ ÇOĞRAFYA

            Kasabanın fiziki coğrafyası oldukça dağlıktır. Kasabanın yerleşim merkezi hemen hemen bir dağ çemberi içerisindedir. Köyün doğusunda Uludağ,Karşıçalı ve Yayladağ,batısında Sekü ve Alancal,güneybatısında Fekcük dağı bulunmaktadır. Kasabamızın çukurda olması nedeniyle bu dağları yüksek gösterir. Kasabanın deniz seviyesinden yüksekliği 1000m-1100m kadardır.

 

DAĞLAR

            Kasabamız dağ bakımından oldukça zengindir. Kasaba sınırları içerisindeki yüksek dağlarla tek zenginlik kaynağı olan orman köylü ve hayvanlar tarafından yok edilmektedir. Kasabalı ormanı kendilerine geçim kaynağı seçmiştir. Dağlar kasabalılar tarafından parsellenmiştir.

 

OVALAR

 

Kasabanın fiziki yapısının dağlık olması nedeniyle önemli bir ova veya düzlük yoktur. Akarsuların meydana getirdiği bazı vadiler deve az yüksek tepelerde düzlükler bulunmaktadır. Kasabanın en verimli ve en güzel ovası ırmak kenarlarında sıralanmıştır. Bu düzlüklere elma bahçeleri ,kavak ağaçları tahıl ve sebze gibi meyve dikimi yapılır. Oldukça geniş olan yazı olan yazı ova ise yine aynı şekilde tahıl için elverişlidir.

 

ZİYARET VE ADAK YERİ

 

            Kasabanın batı yakasında Erenler diye anılan bir adak yeri bulunmaktadır. Şimdi önemini kaybetmiş olan bu yer eskiden çok önemliymiş.

 

FENK ADI

 

Fenk adı:Kasabanın ne zaman kimler tarafından kurulduğu bilinmemektedir.300-400 sene önce kurulduğu tahmin edilmektedir. Eski adı ”Fenk” olan Çat Kasabasının ismi Friglerden gelmiştir.

 

 

KÖY DÜĞÜNÜ: Düğünler cuma günü başlar,Pazar sona erer. cuma akşamında davul ve zurna köye gelmiştir. Düğünlerde yiğit başı denilen kişi seçilir. Görevi düğün evine gelenleri karşılamaktadır. Damat tıraşı ve hamamı Cumartesi günü yapılır. Pazar günü düğün halaylarla gelin evine gidilir. Harmanda güreş tutulur. Güreşçilere çeşitli armağanlar verilir. Pazar akşamına kadar eğlenceler devam eder. Gelen konuklar yolcu edildikten sonra düğün sona erer.

 

GİYSİLER :Ayaklarda kara dediğimiz ayakkabıları giyilir. Ayaklarda çorap olarak elde örülen çorapları giyiniyorlar. Yün çorapları yaz kış sürekli çoraplar çok sağlam olduğu için ayakkabı görevi görmektedir. Giyilen pantolon genellikle kasabada dokunmaktadır. Bu pontonlar soğuğa karşı çok dayanıklı ve sağlamdır. Üzerlerine gömlek kazak giyinirler. Bere adı verilen fesi herkeste görmek mümkündür.

 

İKLİM:Kasabada iklim olarak Karadeniz iklimi göze çarpmaktadır. Kışlar soğuk ve yağışlı geçer Kar kalınlığı yollar kapatacak düzeydedir.

 

AKARSU:Kasabanın tek akarsuyu kasabanın ortasından geçen ve kasabayı ikiye bölen ırmaktır. Kasaba halkı tarafından ırmak adı verilen bu akarsu güneyde Semerci  köyü yakınında doğar. Ormandibi Kasabasından geçerek akmaktadır .Bu ırmak suyu Almus Barajına dökülmektedir.

 

 

KASABANIN TARİHİ KALINTILARI:

 

Karagöz Kalesi:Bu Kale kasabanın güneydoğusunda tahminen 7 km uzaklıkta bulunmaktadır. Semerci,Teknecük ve Çat Kasabası arasındadır. Kalenin bulunduğu mevkiiye ”Gereni” denilmektedir.

Asar :Kasabının Kuzeybatısında kasabanın içerisinde bulunan yapı daha çok tapınak olarak yapılmış ve kullanılmış,tıpkı  bir kiliseyi andırmaktadır. Bizanslılar tarafından yapılıp kullanıldığı sanılmaktadır.

Türbe Yatır:Köyün mezarlığı yakınında bulunmaktadır. Kasabalılar bu yatırda dilek tutarak küçük bir kumaş parçası bağlamaktadır. Yatır küçük bir ağaçtır.

 

 

SOSYAL YAŞANTI:Kasabamız yaşam çağının bazı sosyal yeniliklerinden mahrumdur. Köyün ekonomik kültürel,eğitim yönünden ele alıp incelemek gerekir.

Köyün ekonomik yapısından  hayvancılık ve kaçak ağaç kesiminden başka gelir kaynağı olmadığı için sosyal yaşantı her yönüyle etkilenmektedir. Okulumuza fazla önem verilmemektedir.300 velinin çağrıldığı bir toplantıya 30-40 kişi katılmaktadır. Kasabamızda kitle iletişim araçları yaygın olarak bulunmaktadır.

 

NÜFUS:Kasabamızda yaklaşık 2010 Nüfus sayımında 3387 kişi yaşamaktadır. Hane sayısı ile nüfus hiç tutmaz. Kasabamızda aileden ayrılmak ayıp olduğundan  bir evde 30-35-40 kişinin yaşadığı evler vardır. Kasabanın doğum oranı çok yüksek olup,buna mü kabil doğan çocukların bakımsızlıktan,bilgisizlikten ve sağlık imkanlarının eksikliğinden ölüm oranı çocuklarda çoktur.

 

 

 

 

 
 


 


 
 

Copyright ©2011   Belediye Başkanlığı    Designed by KC GRUP